Programme for the Third MALOA Training Workshop
Monday
09:00-10:00 Kohlenbach "Proof Mining"
10:15-11:15 Peterzil "Complex Analysis in o-minimal Structures"
Coffee Break
11:45-12:45 Koenigsmann "Hilbert's 10th Problem"
Lunch Break
14:30-15:00 Franziska Jahnke "Definable Henselian Valuations"
15:10-15:40 Jizhan Hong "Definable Non-divisible Henselian Valuations"
Coffee Break
16:10-16:40 Zaniar Ghadernezhad "On the automorphism group of ab-initio generic structures"
16:50-17:20 William Anscombe "F-Definability in power series fields F((t))"
17:30-18:00 Introductions
Welcome Reception
Tuesday
09:00-10:00 Kohlenbach "Proof Mining"
10:15-11:15 Peterzil "Complex Analysis in o-minimal Structures"
Coffee Break
11:45-12:45 Koenigsmann "Hilbert's 10th Problem"
Lunch Break
14:30-15:40 Andreas Doering "Quantum Logic and Connections to Physics"
Coffee Break
16:10-16:40 Kristian Strommen "Introduction to the Section Conjecture"
16:50-17:20 Sebastian Müller "Cuts in Models of Weak Arithmetic with an Application to the Complexity of Proofs"
17:30-18:00 Bernhard Elsner "A Geometric Notion of Smoothness"
Wednesday
09:00-10:00 Kohlenbach "Proof Mining"
10:15-11:15 Koenigsmann "Hilbert's 10th Problem"
Coffee Break
11:45-12:45 Film "Julia Robinson"
Lunch Break
14:30-15:45 Complementary Training session
Coffee Break
16:00-19:00 Conference Excursion
Thursday
09:00-10:00 Kohlenbach "Proof Mining"
10:15-11:15 Peterzil "Complex Analysis in o-minimal Structures"
Coffee Break
11:45-12:45 Koenigsmann "Hilbert's 10th Problem"
Lunch Break
14:30-15:40 Andreas Doering "Quantum Logic and Connections to Physics"
Coffee Break
16:10-16:40 Mohsen Khani "The field of reals with predicates for powers of 2 and real algebraic numbers"
16:50-17:20 David Bradley-Williams "A family of unfamiliar Jordan groups"
17:30-18:00 Artem Chernikov "On the number of Dedekind cuts and two-cardinal models of NIP theories"
Conference Dinner
Friday
09:00-10:00 Kohlenbach "Proof Mining"
10:15-11:15 Peterzil "Complex Analysis in o-minimal Structures"
Coffee Break
11:45-12:45 Koenigsmann "Hilbert's 10th Problem"
Lunch Break
14:30-15:00 Vincenzo Mantova "A pseudoexponentiation-like structure on the algebraic numbers"
15:10-15:40 Pablo Cubides Kovacsics "Locally constant functions in C-minimal structures"
Coffee Break
16:10-16:40 Samuel Volkweis Leite "Divisibilities and an Axiomatization of the Ring of Continuous Functions from a Compact Hausdorff Space to the Field of p-adic Numbers"
16:50-17:20 Contributed talk
17:30-18:00 Contributed talk