InFoMM Staff & Students

InFoMM Cohort One

InFoMM Cohort Two

InFoMM Cohort Three

InFoMM Cohort Four

InFoMM Core Team

Student Case Studies

InFoMM Academic Team

The InFoMM Academic Team is made up of Faculty and Researchers of the Mathematical Institute who can supervise, or have supervised, InFoMM research and mini-projects. You can find out some of their research areas below, but for more information please click on their name:

Ruth Baker: Computational models, stochastic modelling of reaction-diffusion processes, testing of cell biology models using Bayesian and quantitative approaches

Mariano Beguerisse: Networks and complex systems, data science, mathematical biology, mathematical modelling

Christian Bick: Dynamics of networked systems, localized oscillations, asynchronous and nonsmooth networks, electrochemical systems, organizational complexity

Chris Breward: Fluid mechanics, surfactants, modelling biological and industrial systems

Maria Bruna: Stochastic modelling of interacting particle systems, stochastic simulation algorithms, modelling of biological and ecological systems

Helen Byrne: Mathematical and computational models of biomedical systems, with application to tumours, wound healing, and tissue engineering

Coralia Cartis: Algorithms for diverse classes of optimisation problems, inverse problems data assimilation, compressed sensing

Jon Chapman:  Modelling, asymptotics, and differential equations for fluid and solid mechanics

Radu Cimpeanu:  Fluid dynamics, interfacial flows, electrohydrodynamics, drop impact, computational acoustics, operational research

Samuel Cohen: Mathematical and probabilistic modelling, risk management, stochastic optimal control, Game theory, statistical estimation and uncertainty, Machine learning

Vasillios Dallas: Fluid mechanics, magnetohydrodynamics, turbulence, numerical simulations and modelling

Paul Dellar:  Lattice Boltzmann, magneto hydrodynamics, scientific computing, kinetic theory

Jeff Dewynne:  Free boundary problems, financial derivatives

Radek Erban:  Molecular dynamics, swarm robotics, biophysics, collective behaviour, numerical methods, stochastic processes

Chris Farmer: Inverse problems and uncertainty, wave propagation, flow through porous media

Patrick Farrell:  Fast solvers for PDEs, PDE-constrained optimisation, bifurcation analysis

Jaroslav Fowkes: Revenue management, Bayesian optimization, surrogate global optimization, statistical pattern mining

Andrew Fowler: Environmental, geophysical and medical problems, dynamical systems

Eamonn Gaffney: Modelling for Pharma, mathematical and computational biology, physiological and cellular fluid dynamics. 

Mike Giles: Stochastic models, methods and numerical analysis, HPC

Kathryn Gillow:    Numerical methods for biological and electrochemical problems, inverse problems

Alain Goriely: Solid mechanics, morphogenesis, growth, dynamical systems

Ian Griffiths:  Viscous flows, particle-laden flows, surfactant systems

Pete Grindrod:  Evolving networks, data analytics, smart meters, complex systems

Stephen Haben: Forecasting, clustering methods, statistical inference, data assimilation, human behaviour, Bayesian statistics, linear algebra, optimization algorithms

Abdul-Lateef Haji-Ali:  Uncertainty Quantification, Stochastic Differential Equation, Numerical methods for SDEs and PDEs, Multilevel Monte Carlo, Particle systems, Crowd modelling

Ben Hambly: Probability, stochastic processes, fractals, mathematical finance

Heather Harrington : Algebraic systems biology, topological data analysis, complexity science

Raphael Hauser:   Convex optimisation, probabilistic analysis of algorithms, mathematical finance

Ian Hewitt:  Modelling, continuum mechanics, porous media flows, geoscience

Peter Howell: Modelling, asymptotics and differential equations for fluid and solid mechanics

David Howey:  Electrical engineering and modelling of energy storage systems

Sam Howison:    Mathematical finance, fluid mechanics, superconductivity, industrial problems

Yakov Kremnitzer : Geometric representation theory, symmetries formalized by algebraic structures, Quantum Mechanics, and applications of Integrated Information Theory

Renaud Lambiotte:  Complex systems, dynamics on networks, temporal networks, modelling large network processes, social and brain networks

Per-Gunnar Martinsson: Matrix computations, large scale problems, algorithms designed for GPU , data mining, fast solvers for elliptic PDEs, boundary integral equations, CFD

Andrew Mellor: Temporal networks, social networks, complexity science, visualising networks and dynamics on networks

Sourav Mondal: Transport phenomena, flow through porous media, CFD simulations of mass transport, molecular simulation of self-assembled systems, microfluidic transport

Charles Monroe: Discovery, design, characterisation, and modelling of electrochemical energy storage systems

Irene Moroz:  Geophysical fluids, wavelets, dynamical systems, time series, data assimilation, plankton modelling

Derek Moulton:    Biomechanics, continuum modelling, growth, elasticity

Andreas Muench:   Nano and microfluidics, capillary interfaces, asymptotics, scientific computing, suspensions, phase field models

Harald Oberhauser:  Modelling systems that evolve under the influence of randomness, machine learning and stochastic analysis, time series, text, streams etc

Hilary Ockendon: Fluid and solid mechanics, continuum models of industrial processes especially textiles.

John Ockendon:    Differential equations, asymptotics, applications

Neave O'Clery:   Graph theory/network structure and dynamics, network models and data science for government, urban systems, economic diversification and knowledge flow

Doireann O'Kiely:  Free boundary problems, viscous flow, asymptotic methods, buckling and wrinkling phenomena, elasticity and capillarity

Jim Oliver:  Free boundary problems in fluid dynamics, splashing and jet impact, biomechanics

Colin Please:   Fluid mechanics, electrochemistry, continuum models

Christoph Reisinger:    Numerical analysis of PDEs and SPDEs, Bayesian parameter estimation, computational finance, stochastic control

Oliver Riordan:    Random graphs, phase transitions, percolation in random environments

Ricardo Ruiz Baier:   Biomechanics, multiphase flow in porous media, sedimentation-consolidation phenomena, mixed finite element methods

Alex Scott:  Combinatorics, probability, algorithms

Endre Suli:  Numerical analysis of nonlinear PDEs especially in fluid and solid mechanics

Jared Tanner:  Mathematics of information, compressed sensing, matrix completion, topological data analysis, inverse problems, and data analysis generally

Andrew Thompson: Compressive signal processing, sparse inverse problems and high-dimensional data analysis

Ulrike Tillmann:    Algebraic Topology and its applications, recent interest includes applications of topology to data analysis

Nick Trefethen: Numerical linear algebra, approximation theory including Chebfun and spectral methods

Philippe Trinh: Classical hydrodynamics, low Reynolds number flows, elasticity and solid mechanics

Ben Turney:  Academic consultant urological surgeon: specialising in aetiology, treatment and prevention of kidney stones

Robert Van Gorder:  Approximation methods, PDEs, dynamical systems, fluid dynamics, nonlinear waves

Dominic Vella:   Surface tension, thin elastic objects, flow in porous media

Sarah Waters:   Mathematical medicine and biology, biofluids biomechanics, tissue engineering

Andy Wathen:  Numerical linear algebra, preconditioners, PDE constrained optimisation

Jonathan Whiteley​: Mathematical modelling and scientific computing related to multiscale, multiphysics problems arising in physiology and biology

(Updated October 2017)